Zakonsko zadovoljstvo in otroci
Ko se zakonsko/partnersko zadovoljstvo zmanjša, se partnerja včasih odločita še za enega otroka, ki naj bi rešil njuno vezo. Takšni odločitvi nujno sledi razočaranje, saj otroci nimajo moči, da bi povečali zakonsko/partnersko zadovoljstvo.
Gotovo je eden od ciljev zakonskega/partnerskega odnosa tudi nadaljevanje vrste. Narava je tako naredila, da je biti oče in mati nekaj najbolj veličastnega na tem svetu. Ne moremo reči, da je to poklic, to je poslanstvo, ki nam je dano. Narava nas tudi močno nagradi, kadar svoje poslanstvo opravljamo z dušo in srcem. Drugače povedano: ko smo zavestno starši, ko z veseljem darujemo svoj čas, denar, energijo v svoje potomce, nas narava nagradi z našo lastno srečo. Zato najprej sami sebi dajemo veliko darilo, ko sem dober oče in dobra mati. In vse življenje to lahko delamo – in vse življenje prejemamo zastonjski dar sreče, ko gledamo »produkte lastnega dela«. Oni so podoba nas.
Ni pa biti starš nujnost za zadovoljstvo v zakonu. Zapišimo še drugače: srečni so lahko tudi zakonci, ki nimajo otrok. Gotovo se morajo prebiti skozi lastne bitke, zakaj jim to ni bilo dano. Tisti, ki imamo otroke, si ne moremo predstavljati razočaranja drugih. In še drugače povedano: več otrok v družini avtomatsko ne prinese večjega zadovoljstva v zakonu. Ta (družbena) zakonitost velja povsod po svetu, neodvisno od države, kulture in religije. Seveda pa je drugače, kadar se zakonca zavestno, načrtno, kot svoje poslanstvo, odločita za večjo družino. Če pa računamo, da nam bodo samo otroci (brez zavestnega truda za najin odnos) povečali najino zadovoljstvo, se bomo zagotovo ušteli.