Kakovost zakonskih odnosov in religioznost zakoncev v povezavi z obiskovanjem zakonskih skupin


Janez Logar, Bogoslovni vestnik 78 (2018), 1237 - 1250

"V raziskavi smo ugotavljali, ali obstajajo statistično pomembne razlike in povezave v lastnostih: zadovoljstvo v zakonu, kakovost zakonskega odnosa ter religioznost med člani in nečlani zakonskih skupin. Vprašalnike je izpolnilo 545 članov zakonskih skupin in 456 nečlanov (30 % udeležencev raziskave je moških in 70 % žensk). Zadovoljstvo v zakonu smo merili s kansaško lestvico zadovoljstva v zakonu (ang. »Kansas marital satisfaction«), za merjenje kakovosti zakonskega odnosa pa smo uporabili vprašalnik medsebojne prilagojenosti (ang. »Dyadic adjustment scale«). Religioznost smo merili z vprašalnikom The dimensions of religiosity. Rezultati raziskave so pokazali statistično pomembne razlike med zadovoljstvom v zakonu, kakovostjo zakonskega odnosa med partnerjema in religioznostjo med člani in nečlani zakonskih skupin. Z uporabo Mann-Whitneyjevega testa smo ugotovili, da so člani bolj zadovoljni, imajo bolj kakovosten zakonski odnos in so bolj religiozni kakor nečlani zakonskih skupin. Povezave med zadovoljstvom v zakonu, kakovostjo zakonskega odnosa in religioznostjo so pri članih zakonskih skupin pozitivne ter večje in statistično pomembne v primerjavi s temi povezavami pri nečlanih zakonskih skupin."

External link opens in new tab or windowPrenesi članek:


Bogoslovni vestnik.pdf


Kaj sporoča molk? Poskus interdisciplinarne etnološke in psihoterapevtske interpretacije (po)vojnih spominov na primeru Primorske


Katja Horbat Virgolet & Janez Logar, Mikro in makro: pristopi in prispevki humanističnim vedam ob dvajset letnici UP FHŠ, 1. knjiga, 257-274

"Medgeneracijski prenos čustvenih travm je pogost ravno prek nezavednega utelešenega spomina, ki ga za razliko od psihoterapevta neizkušeno etnološko težko zazna. Za psihoterapevta so prav psihične bolečine, ki so globoko zakopane v človeški psihi in ki se odražajo na telesu, ključne pri sproščanju travm, tudi medgeneracijskih. Molk je povezan z dinamiko travme, ki v celoti prevzame uravnavanje življenja travmatiziranega človeka. Med pogostimi travmami tako na individualni kot kolektivni ravni je pogosto odnos rabelj − žrtev, kjer gre pri žrtvi za odvzem človekovega dostojanstva ter strah, pri rablju pa za travmo, ki izhaja iz občutkov krivde in sramu. Niti žrtev niti rabelj nočeta govoriti o travmatičnih dogodkih, saj je notranje trpljenje (strah, sram, krivda, jeza) preboleče."

External link opens in new tab or windowExternal link opens in new tab or windowPrenesi članek:


Kaj_sporoca_molk_Poskus_interdisciplinarne_etnolos.pdf



Osamljenost vodilnih


Janez Logar, HR&M 9, april-maj 2017

"Na Zahodu so pričeli pripisovati velik pomen zdravim odnosom v podjetjih najmanj pred tridesetimi leti, ker so preprosto ugotovili, da dobri odnosi pomenijo večjo dobičkonosnost podjetja. Danes to v Sloveniji priznavata in ugotavljata domači zasebni in tuji kapital. Zato v teh podjetjih namenjajo tudi znatna sredstva za boljše odnose. Dodatno podporo zdravim odnosom danes daje nevroznanost, ki tako na socialnem kot individualnem področju dokazuje koristnost urejenih in iskrenih odnosov. V odnosih pa je ključno vzdušje, ki ga ima vsak v sebi in ki si ga nehote medsebojno podajamo."

External link opens in new tab or windowPrenesi članek:


Osamljenost managarjev HRM.pdf



Želite več profita? Zmanjšajte količino strahu.


Janez Logar, HR&M 7, december2016-januar 2017

"Kaj ali česa najbolj potrebujemo za dosego dobička ? Lepe poslovne prostore, ugodne kredite, hitro dostavo, nov tekoči trak v proizvodnji, novo in bolj pretočno skladišče. Gotovo vse to in še več. Brez ljudi seveda ne bomo nič dosegli. Ljudje pa nismo samo razumska bitja. Tudi ko izvršujemo svoje naloge in opravljamo dela, nastopamo drug pred drugim celostno – razumsko, čustveno in duhovno. To v podjetjih preprosto pozabljamo. In to na veliko škodo sebi, na veliko škodo sodelavcem in na škodo večjega dobička. Osredotočimo se v tem članku le na pozabljeni čustveni del."

External link opens in new tab or windowPrenesi članek:


Želite več profita - sprejmite čustveni svet sebe in sodelavcev.pdf